Oddział Położniczy w gdyńskim szpitalu otwarty po remoncie

Nowoczesny i przyjazny dla przyszłych pacjentek – tak po remoncie wygląda Oddział Położniczy Szpitali Wojewódzkich w Gdyni. Wystrój wnętrz, wygoda, intymność i funkcjonalność oddziału po remoncie niczym nie odbiega od prywatnych klinik.Prace podzielone były na dwa etapy. Pierwszy etap, poprawiający warunki bytowe pacjentek zakończył się w roku ubiegłym. Kosztował 1,5 mln zł. Wartość drugiego etapu, czyli modernizacja traktu porodowego i Oddziału Patologii Ciąży, wyniosła 4,3 mln zł.

 

Dzisiejsza uroczystość to świetna okazja by dotrzeć z dobrą nowiną do pacjentek z Gdyni i okolic – powiedział podczas otwarcia oddziału marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. I dodał – Pacjentki będą mogły w godnych warunkach rodzić, korzystając z metod uznawanych za jedne z najnowocześniejszych na świecie.

 

Do dyspozycji pacjentek są 4 sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi (prysznic i toaleta), jedna sala porodowa z wanną. Szpital proponuje pacjentkom wiele alternatywnych metod opieki okołoporodowej oraz poród aktywny z wykorzystaniem worków sako, piłek, drabinek czy muzykoterapię. Ciężarne mają także możliwość porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym (po przeprowadzeniu badań, konsultacji i pozytywnym zaopiniowaniu przez personel medyczny), a także mogą skorzystać z alternatywnego sposobu uśmierzania bólu podczas porodu – użycia gazu rozweselającego.

 

 

Nie będzie już teraz powodów dla których nie warto rodzić w Gdyni – mówiła dziś wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała - a wręcz przeciwnie myślę, że dla wielu nowych pokoleń gdynian, których nie ma jeszcze nawet na świecie, te małe literki w dowodzie osobistym mogą okazać się w przyszłości całkiem ważne, bo jak wiemy to miasto osób słynących ze swojego niezwykłego lokalnego patriotyzmu i przywiązania do tożsamości. Miasto Gdynia miało oczywiście pewien niewielki i skromny, w stosunku do tego co zapewnił Urząd Marszałkowski, wkład finansowy w te prace. Dziękując marszałkowi, chcę zapewnić, że deklarujemy dalszą współpracę dla dobra wspólnego i wysokiej jakości życia gdynian.

 

 

I etap prac remontowych zakończył się w lutym 2016 r. Wówczas dzięki modernizacji poprawiły się warunki pobytowe pacjentek. Powstało 9 sal 2-osobowych z łazienkami, 3 sale 1-osobowe z węzłami sanitarnymi do porodów rodzinnych; 1 salę 2-osobową w pobliżu sali cięć cesarskich; gabinet zabiegowy ginekologiczny; gabinet zabiegowy neonatologiczny; dyżurkę dla położnych z łazienką; pokój lekarski z łazienką; punkt pielęgniarski w pobliżu wejścia na oddział; aneks socjalny z wc; śluza umywalkowo-fartuchowa dla personelu; pomieszczenia pomocnicze, brudownik, magazyny pościeli, łóżeczek dziecięcych itp., a także toalety dla osób odwiedzających. 

 

Jest to jedyny oddział położniczy w Gdyni, na który rocznie przyjmowanych jest ponad 2 300 pacjentek. Zabezpiecza go grupa lekarzy specjalistów i ponad 30 wykwalifikowanych położnych.

 

Warto wspomnieć, że w 2015 roku w Gdyni urodziło się 1888 dzieci, rok później już ponad 2100. 

 

Oddział Położniczy w gdyńskim szpitalu po remoncie

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

15.02.2017 16:00 Ocena: 4.3

Zobacz także:

W Gdyni rusza „Klimat na zmiany”

„Klimat na zmiany” to nowy cykl filmowy, który od środy 22 lutego startuje w gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych. Na program składać się będą projekcje uznanych filmów dokumentalnych, debaty oraz spotkania z ekspertami. Wstęp wolny.

Konkurs na alternatywnych jurorów

Podczas finału 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oprócz profesjonalnej kapituły już po raz trzeci będą obradować jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Miłośnicy sceny po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyznają własną nagrodę.

Jabłka w gdyńskich szkołach, przedszkolach i hospicjach

Już sto tysięcy kilogramów owoców trafiło do dzieci i młodzieży w ramach akcji „Niesiemy Wam w darze polskie owoce”. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017 jabłka dotarły do ponad 60 placówek oświatowych w 15 dzielnicach. Każdego miesiąca liczba odbiorców wzrasta.