Jabłka w gdyńskich szkołach, przedszkolach i hospicjach

Już sto tysięcy kilogramów owoców trafiło do dzieci i młodzieży w ramach akcji „Niesiemy Wam w darze polskie owoce”. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017 jabłka dotarły do ponad 60 placówek oświatowych w 15 dzielnicach. Każdego miesiąca liczba odbiorców wzrasta.

// fot. www.freeimages.com


Przyjmując, że na 100 tysięcy kilogramów jabłek, wchodzi 5 sztuk, to w roku 2016/2017 do dzieci w przedszkolach i szkołach trafiło pół miliona jabłek. Statystycznie, to są dwa jabłka na każdego mieszkańca Gdyni – mówi koordynator akcji Jarosław Kłodziński, który zgłasza się z propozycją dystrybucji jabłek do placówek oświatowych.

 

Dystrybucja jabłek odbywa się raz w tygodniu. Jedna dostawa liczy 20 ton. Owoce pozyskujemy bezpośrednio od producentów z rejonów środkowo-wschodniej i południowej Polski. Są dostarczane za pomocą Agencji Rynku Rolnego. Następnie są sprawdzone przez Sanepid i dystrybuowane do placówek – tłumaczy Marek Olczykowski, prezes zarządu oddziału regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdyni. Jabłka trafiają do osób potrzebujących na terenie Gdyni.

 

Operatorem dystrybucji jabłek w Gdyni jest PCK a dostawy do szkół i przedszkoli realizuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni. Koordynatorami akcji są Janina Wasylka, radna z Grabówka i Jarosław Kłodziński, radny miasta. Z ramienia PCK dużo pracy wnoszą Jolanta Pacer i Marek Olczykowski. 

 

Dorota Patzer

e-mail: d.patzer@gdynia.pl

16.02.2017 08:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Tajne dzieje Redłowa

Lubicie spacerować i poznawać swoje miasto - to może być propozycja dla Was. W sobotę podczas wspólnej wędrówki będzie można poznać tajemnice Redłowa, dzielnicy o której pierwsze wzmianki historyczne pojawiają się w dokumentach z XII wieku. Organizatorem spaceru jest przewodnik Janusz Czarski.

Po raz XIX zaproszono ptaki do Gdyni

336 prac w tym 249 karmników i 87 budek lęgowych to efekt XIX edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Tym razem w pomoc ptakom zaangażowali się uczniowie z 25 placówek oświatowych z Gdyni.

Ruszają konsultacje Strategii Rozwoju Gdyni 2030

Dobiegają końca prace nad nowym programem rozwoju dla miasta – Strategii Rozwoju Miasta Gdyni 2030. Ponieważ to cała gdyńska społeczność jest podmiotem nowej strategii, miała ona aktywny udział w procesie jej powstawania. Również teraz, kiedy czas na konsultacje zapisów projektu dokumentu, potrzebny jest jej głos. Między 15 lutego a 8 marca 2017 r. wszyscy gdynianie będą mogli zgłaszać swoje uwagi.