Po raz XIX zaproszono ptaki do Gdyni

336 prac w tym 249 karmników i 87 budek lęgowych to efekt XIX edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Tym razem w pomoc ptakom zaangażowali się uczniowie z 25 placówek oświatowych z Gdyni.

// fot. www.freeimages.com

Nagrody w XIX edycji konkursu, w postaci pomocy naukowych i dydaktycznych, trafią do trzech gdyńskich szkół:

  • SP nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Burchardta,
  • SP nr 28 im. Lotników Polskich
  • SP nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego.

Ponadto, w kategoriach budka lęgowa oraz karmnik, przyznano 40 rzeczowych nagród indywidualnych. Wzorem lat ubiegłych każdy uczestnik konkursu otrzyma kubek z nadrukowanym wizerunkiem ptaka -  rudzika.


Warto wspomnieć, że ogłoszony po raz pierwszy w 1999 roku konkurs Zapraszamy ptaki do Gdyni cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gdynian. Dotychczas w osiemnastu edycjach zostały zgłoszone łącznie 4672 prace, a na terenie Gdyni pojawiło się 1998 nowych miejsc lęgowych. Efektem konkursu są także karmniki dla ptaków zimujących w Gdyni, których łącznie powstało 2674.


Przypomnijmy, że konkurs służy między innymi uzupełnianiu miejsc lęgowych dla ptaków na terenie Gdyni poprzez umieszczanie budek lęgowych na drzewach i budynkach. W tym celu prace konkursowe są przekazywane mieszkańcom Gdyni, którzy montują je w swoich ogrodach lub przy domach. Tym samym gdynianie aktywnie włączają się w ochronę ptaków bytujących stale lub okresowo na terenie miasta. Osoby zainteresowane mogą odbierać budki i karmniki w siedzibie Wydziału Środowiska przy ul. 10 Lutego 24. Prace będą wydawane w dniach 20-23 lutego, w godzinach 12.00-14.00 (na portierni informacja o miejscu wydawania prac).

 

Agnieszka Wołowicz

e-mail: a.wolowicz@gdynia.pl

15.02.2017 13:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Tajne dzieje Redłowa

Lubicie spacerować i poznawać swoje miasto - to może być propozycja dla Was. W sobotę podczas wspólnej wędrówki będzie można poznać tajemnice Redłowa, dzielnicy o której pierwsze wzmianki historyczne pojawiają się w dokumentach z XII wieku. Organizatorem spaceru jest przewodnik Janusz Czarski.

Ruszają konsultacje Strategii Rozwoju Gdyni 2030

Dobiegają końca prace nad nowym programem rozwoju dla miasta – Strategii Rozwoju Miasta Gdyni 2030. Ponieważ to cała gdyńska społeczność jest podmiotem nowej strategii, miała ona aktywny udział w procesie jej powstawania. Również teraz, kiedy czas na konsultacje zapisów projektu dokumentu, potrzebny jest jej głos. Między 15 lutego a 8 marca 2017 r. wszyscy gdynianie będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Kino z żaglami w tle – nie tylko dla wilków morskich

Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny „Cudem ocalony” o akcji ratowniczej podczas regat Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę 18 lutego w Gdyni na Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.