Nowy magazyn wysokiego składowania w gdyńskim porcie

Gdyński port ma do dyspozycji nową powierzchnię magazynową, tzw. magazyn wysokiego składowania. Budynek o powierzchni 5 tys. m² znajduje się przy ul. Polskiej. Symboliczną wstęgę przecięli: posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes portu Adam Meller oraz wiceprezydent Gdyni Marek Stępa. Koszt inwestycji to 9,3 mln złotych.

// fot. Tadeusz Urbaniak

 

Magazyny wysokiego składowanie są dla portów niezbędnym elementem infrastruktury. Nowoczesny obiekt przekazany do użytku w Gdyni przeznaczony jest dla towarów drobnicowych w opakowaniach, z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych. Przystosowany jest także do prowadzenia usług związanych z  przyjęciem, składowaniem i wydawaniem towarów. Wysokość składowanych towarów to 10,5 metra. Ponadto wybudowano place manewrowe wzdłuż ściany północnej magazynu z dokami przeładunkowymi oraz parkingi dla 50 samochodów osobowych.

 

Warto też wspomnieć, że elewację budynku jak i jej kolorystykę zaprojektowano w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Bryła budynku wpisuje się w układ architektoniczny ulicy Polskiej. Obiekt wybudowano z zachowaniem skrzydła zachodniego i z odbudowaniem skrzydła północnego przedwojennego magazynu K wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zachowano m.in. przedwojenne detale architektoniczne z cegły ceramicznej o układzie jodełkowym oraz z pilastrami wykonanymi z płytek glazurowanych.

 

 

// fot. Tadeusz Urbaniak

 

 

Dokumentację projektową opracowała firma JM ARCHITEKCI sp z o. o. Prace budowlane wykonało przedsiębiorstwo PRZEMBUD GDAŃSK. Najemcy to: firmy ELPOL Sp. z o.o., DAMEN SHIPYARDS GDYNIA S.A., Rol-Ryż Sp. z o.o. użytkujące komory magazynowe oraz firma Uni-logistics Sp. z o.o.  zajmująca wydzieloną funkcjonalnie od magazynu część biurową.

 

Budowa magazynów, zasobni i placów w gdyńskim porcie jest realizacją strategii rozwoju firmy - stworzenia nowoczesnego logistycznego węzła transportowego korytarza północ – południe. Wśród inwestycji, będących elementem programu rozwoju portu, można wymienić, będącą na ukończeniu zasobnię na ładunki masowe przy nabrzeżu Francuskim. Do końca roku 2019 powierzchnia magazynowa gdyńskiego portu powiększy się o kolejny magazyn wysokiego składowania. Budynek o powierzchni 11 600 m² powstanie w rejonie ul. Kontenerowej i Logistycznej. Inwestycja wraz z przyległą infrastrukturą drogową i sieciową ma kosztować około  36,5 mln zł netto. Z kolei na odkupionym od stoczni Nauta terenie planowana jest budowa silosów zbóż i pasz za 10,0 mln zł. W obszarze tworzonego Centrum Logistycznego w porcie zachodnim Zarząd Portu zrealizował już w 2010 r. (przy ulicy Kontenerowej) magazyn wysokiego składowania o powierzchni 8 tys. m². Kolejny magazyn tego typu (o powierzchni użytkowej 18 840 m²) został oddany do użytkowania w 2014 r. przy ulicy Kontenerowej 27.

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

14.02.2017 15:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Kino z żaglami w tle – nie tylko dla wilków morskich

Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny „Cudem ocalony” o akcji ratowniczej podczas regat Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę 18 lutego w Gdyni na Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Rewitalizacja – po konsultacjach

Około 180 - tyle uwag złożyli mieszkańcy Gdyni w trakcie konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Każda zostanie przeanalizowana. Jeśli dotyczy obszaru rewitalizacji i okaże się to możliwe, zostanie uwzględniona w ostatecznej wersji dokumentu. Tymczasem, pracownicy socjalni MOPS tworzący specjalny zespół ds. Pekinu już kontaktują się z mieszkańcami.

Po pomoc i z pomocą – całe wsparcie w internecie

Gdyniawspiera.pl to nowa, internetowa i uniwersalna baza informacji o bezpłatnych sposobach wsparcia w trudnych sytuacjach, oferowanych przez miejskie instytucje. Skierowana jest do gdynian doświadczających różnorodnych problemów życiowych, ale także do osób, które same chcą nieść pomoc innym.