Kino z żaglami w tle – nie tylko dla wilków morskich

Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny „Cudem ocalony” o akcji ratowniczej podczas regat Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę 18 lutego w Gdyni na Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Kadr z filmu ”Niedzielny Żeglarz” // materiały prasowe

 

Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej z okazji 90-lecia Gdyni. Zobaczymy w sumie osiem niezwykle ciekawych filmów opowiadających w różny sposób o historii żeglarstwa. Ale nie są to tylko filmy dla żeglarzy. To uniwersalne historie, zawsze o ludziach – czy to śmieszne, czy to dramatyczne – zawsze z żaglami w tle – mówi Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu.

 

Dużą atrakcją tegorocznego festiwalu będzie „Niedzielny żeglarz”, film z 2016 roku o pierwszych regatach Whitbread Round the World Race z lat 1973-1974 – mówi Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu. Regaty, jedne z najtrudniejszych na świecie, zostały zorganizowane przez Brytyjczyków, niejako dla samych siebie – aby podkreślić ich dominację na morzach i oceanach. Ale nieoczekiwanie wyścig wygrywa załoga meksykańska, złożona z rodziny – żony, syna, kuzynów – meksykańskiego biznesmena, którzy pływali wcześniej tylko hobbystycznie. Ich udział w regatach traktowany był jak egzotyczna ciekawostka. Jest to produkcja zrealizowana z dużym poczuciem humoru, pokazująca młodych ludzi, dla których regaty były przygodą życia.

 

Jednym z filmów pokazywanych w Gdyni będzie także „Ted”, poświęcony zmarłemu 28 grudnia 2016 roku kapitanowi Tadeuszowi Olechnowiczowi, ostatniemu komendantowi Daru Pomorza i pierwszemu komendantowi Daru Młodzieży. Można traktować „Teda” jako hołd dla kapitana – mówi Andrzej Minkiewicz. Michał Dąbrowski, reżyser filmu, był u Tadeusza Olechnowicza w Bremerhaven latem i jesienią ubiegłego roku i zarejestrował ostatnie z nim rozmowy. Będzie to pierwszy, otwarty pokaz tego filmu – dodaje.Festiwalowe projekcje odbywać się będą w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B). Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

 

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a partnerami Pomorski Związek Żeglarski, miasto Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej i Związek Miast i Gmin Morskich.

 

Program:


Sobota, 18 lutego, godzina 12.00-16.00

  • „Ted” (20 minut) – film z 2016 opowiadający o kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie Daru Pomorza i pierwszym Daru Młodzieży.
  • „Niedzielny żeglarz” (74 minuty) – historia Ramona Carlina, który z rodziną i przyjaciółmi wystartował na jachcie „Sayula II” w pierwszej edycji wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race. Meksykańska załoga te regaty nieoczekiwanie wygrała.
  • „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” (25 minut) – produkcja z 2009 roku o jednym z najsłynniejszych czeskich żeglarzy.
  • „Aurora Ulani” (20 minut) – film o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie „Dharma Bum III”, widzianych z perspektywy 10-letniej Aurory.
  • „Od drewna do głębi” (5 minut) – krótki dokument o Benie Harrisie, który produkcję mebli porzucił dla produkcji drewnianych jachtów.
  • „Samotnie na falach” (50 minut) – opowieść o czeskim żeglarzu Milanie Koláčku, który postanawia wystartować w regatach Mini-Transat.

 

Sobota, 18 lutego, godzina 17.00-20.00

  • „Cudem ocalony” (52 minuty) – film o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe.
  • „Jedno proste pytanie” (88 minut) – historia dwójki młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż na daleką północ, do granicy lodów.


Szczegóły: http://jachtfilm.pl/.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

15.02.2017 06:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Rewitalizacja – po konsultacjach

Około 180 - tyle uwag złożyli mieszkańcy Gdyni w trakcie konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Każda zostanie przeanalizowana. Jeśli dotyczy obszaru rewitalizacji i okaże się to możliwe, zostanie uwzględniona w ostatecznej wersji dokumentu. Tymczasem, pracownicy socjalni MOPS tworzący specjalny zespół ds. Pekinu już kontaktują się z mieszkańcami.

Po pomoc i z pomocą – całe wsparcie w internecie

Gdyniawspiera.pl to nowa, internetowa i uniwersalna baza informacji o bezpłatnych sposobach wsparcia w trudnych sytuacjach, oferowanych przez miejskie instytucje. Skierowana jest do gdynian doświadczających różnorodnych problemów życiowych, ale także do osób, które same chcą nieść pomoc innym.

Urodzeni 10 lutego w urodziny Gdyni

W 91. rocznicę urodzin Gdyni w Szpitalu Morskim im PCK w Redłowie przyszła na świat szóstka nowych mieszkańców miasta. Maluchy i ich mamy odwiedzili wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i Beata Szadziul, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.