Po pomoc i z pomocą – całe wsparcie w internecie

Gdyniawspiera.pl to nowa, internetowa i uniwersalna baza informacji o bezpłatnych sposobach wsparcia w trudnych sytuacjach, oferowanych przez miejskie instytucje. Skierowana jest do gdynian doświadczających różnorodnych problemów życiowych, ale także do osób, które same chcą nieść pomoc innym.

FreeImages.com/Chris Gunton

 

Od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się nad stworzeniem internetowej bazy miejsc, w których pomocy mogliby szukać gdynianie zmagający się z różnego rodzaju problemami. Bardzo szybko okazało się, że liczba działań realizowanych w Gdyni jest na tyle duża, że aby zebrać je wszystkie, powstał samodzielny serwis – mówi Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni, twórca strony. Jest on adresowany do każdego, kto potrzebuje profesjonalnego wsparcia albo sam gotowy jest wspierać.

 

Oferta i możliwości uzyskania wsparcia udzielanego przez instytucje i organizacje działające w mieście znajdzie się w jednym miejscu. Zasady działania serwisu tłumaczył na konferencji prasowej wiceprezydent Gdyni Michał Guć: W nowoczesnym mieście, jakim jest Gdynia, powinien działać jeden, spójny system pomocy.Gdyniawspiera.pl to strona internetowa, która – można powiedzieć w przenośni – prowadzi za rękę osobę borykającą się z jakimś problemem. Ma to być miejsce, do którego osoba potrzebująca pomocy sięga w pierwszej kolejności. Zaczynając od ogólnego obszaru problemowego, po kilku kliknięciach można dotrzeć do konkretnej oferty odpowiadającej konkretnym potrzebom – dodaje.

 

Screenshot ze strony gdyniawspiera.pl

Twórcy strony zdefiniowali sześć głównych kategorii problemów, np. kłopoty z uzależnieniem i nadużywaniem, przemoc i poszkodowanie przestępstwem czy złe samopoczucie i kryzysy psychiczne. Każda z nich zawiera od czterech do sześciu podkategorii, a następnie kolejne – aż do precyzyjnie określonej sytuacji kryzysowej. Dzięki temu osoba korzystająca ze strony zostanie precyzyjnie skierowana w miejsce, gdzie specjaliści będą w stanie udzielić jej potrzebnej pomocy.

 

Portal został stworzony we współpracy z blisko czterdziestoma partnerami i w tej chwili proponuje ponad 140 sposobów pomocy. Będzie też na bieżąco aktualizowany, a zaproszeni partnerzy będą współodpowiedzialni za jego tworzenie. Baza ofert nie jest zamknięta – wciąż można włączyć się do współpracy. Swoją ofertę do portalu gdyniawspiera.pl może dopisać każda organizacja udzielająca nieodpłatnego wsparcia gdynianom doświadczającym problemów w codziennym funkcjonowaniu.

 

Wśród najważniejszych współtwórców narzędzia można wymienić: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Powiatowy Urząd Pracy, policję czy Zespół Placówek Specjalistycznych.

 

Z serwisu mogą też korzystać wolontariusze poszukujący dla siebie nowych wyzwań w zakresie pomagania potrzebującym. Dla nich stworzony został panel „Chcę pomagać”.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

13.02.2017 13:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Urodzeni 10 lutego w urodziny Gdyni

W 91. rocznicę urodzin Gdyni w Szpitalu Morskim im PCK w Redłowie przyszła na świat szóstka nowych mieszkańców miasta. Maluchy i ich mamy odwiedzili wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i Beata Szadziul, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.

Taneczny protest w walentynki

Już po raz drugi Gdynia dołączy do ogólnoświatowej akcji pod nazwą „One Billion Rising”. Polska nazwa akcji nosi tytuł – Nazywam się Miliard. Akcja ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i dziewczyn. W Polsce przemocy fizycznej i seksualnej rocznie doświadcza od 700 tys. do miliona kobiet.

Walentynkowa Gala Disco Polo – udana

Gdynia Arena po raz kolejny wypełniła się po brzegi za sprawą jednego z najpopularniejszych gatunków muzycznych w kraju. Sobotni wieczór upłynął pod znakiem występów takich artystów jak: Zenek Martyniuk, Piękni i Młodzi, Entazy, MiG i Playboys.